# S-ryggsäckarna
Author: Skorpion76

Salomon  
[https://d1u1p2xjjiahg3.cloudfront.net/e12315a2-7f3a-4883-bf68-ec9163f26f45\_l.jpg](https://d1u1p2xjjiahg3.cloudfront.net/e12315a2-7f3a-4883-bf68-ec9163f26f45_l.jpg)  
Anledningen till att jag minns det här särskilt väl var att jag tjatade på mamma om att få en sådan bara för att jag hade sett två tjejer i min klass som hade sådana. Då hade jag året innan tjatat till mig en Fjällräven Kånken.

## Comment 1
Author: cattisa

Jag hade en marinblå Salomonryggsäck med Stort S på som skolväska! 🥳

## Comment 2
Author: Skorpion76

Hihi, det hade jag också!

## Comment 3
Author: Farwuq

Jag minns dem, de var väldigt populära i början av 80-talet.  
Jag var för gammal att ens överväga att skaffa en sådan.

## Comment 4
Author: KPD

Den på bilden, som du länkar till, är vad jag vet den andra versionen av Salomon-ryggsäck. Först var det ett mindre, fyllt S. Sedan kom de med ett större S i konturskrift. Jag har en sådan, och jag använde den senast för några veckor sedan.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Ja, de där var poppis när jag gick på högstadiet. Själv hade jag ingen sån, det var inte riktigt min stil.

## Comment 6
Author: Skorpion76

#de  som hade mindre S stod det Slalom på om jag inte minns helt fel!

## Comment 7
Author: KPD

#6 Det stod Salomon på dem också: http://www.vintage.se/vaskor/200-salomon-ryggsack.html

## Comment 8
Author: Farwuq

Var de inte ganska små? Inte kunde de rymma t.ex. gympautstyrseln?

## Comment 9
Author: Skorpion76

#7 På länken du visar står det Salomon helt klart, men det s´fanns en variant där  s:et såg annorlunda ut. Det var liksom plattare och mera hoptryckt. Det hade inga raka kanter och på dem stod det Slalom.  Tyvärr har jag ingen bild på någon sådan så jag kan inte visa.

## Comment 10
Author: KPD

#9 Någon sådan har jag inte sett, men jag misstänker att det i så fall rör sig om något slags plagiat. Det är inte ovanligt, att företag försöker efterlikna populära produkter.

## Comment 11
Author: Skorpion76

#10 Det är mycket möjligt! De var ju så himla hett eftertraktade. Färgerna på väskan är desamma, men att s:et inte såg ut som ett bakvänt z.
