# Små, hårda sockerägg till påsk
Author: HopeForTheo

Små färgglada ägg, som fanns bland lösgodiset på senare dar iaf, kanske 1cm i längd, smakade mest socker och var genomhårda, så inte som typ jelly beans med en mjuk kärna. Såg dom senast för drygt 5 år sedan, sen har dom inte synts till bland lösgodiset alls längre. Någon som vet vad jag menar? Alla jag pratat med har ingen aning vad jag menar.

## Comment 1
Author: Vixxen

Jodå, men gillar dem inte.

## Comment 2
Author: Carmarino

Har också sett dem, men tycker inte om dem. De är för sockriga.

## Comment 3
Author: HopeForTheo

Ja, dom smakar ju inte mer än socker, men personligen minns jag dom väl medans alla andra inte har en aning vad jag pratar om, haha. Nästan så jag började ifrågasätta mig själv om det faktiskt fanns :D

## Comment 4
Author: Carmarino

Är det dessa du menar, eller de som är lite mer "genomskinliga"?

https://www.torebrings.se/produkt/paskagg-dragee-losvikt-konfekta/229301

## Comment 5
Author: HopeForTheo

#4 Nej, de jag menar är mycket mindre, och ja man kan väl säga att dom är lite mer "genomskinliga" ja. Hittade en bild på Google, men jag tror att dessa är den "nya" varianten som är som typ gelébönor. Bilden kommer från en blogg och är från 2009.

## Comment 6
Author: Carmarino

#5 Vet vilka du menar, men jag lyckades inte hitta någon bild på dem. Undrar om de fortfarande tillverkas?

## Comment 7
Author: HopeForTheo

Ingen aning, men det är skönt att veta att det inte är något jag fantiserat ihop själv, haha!

## Comment 8
Author: [Borttaget]

På tal om påskägg. 😆 Finns det någon som kanske minns detta?
