# Musiknostalgi 50-60-tal #3
Author: Tant Grön

Tar lång tid att öppna den förra tråden, så här är den nya. Här kan ni lägga in 50-60-talsmusik.

Den gamla tråden är här:  https://nostalgi.ifokus.se/discussions/56608ff88e0e740d42001be3-musiknostalgi-50-60-tal-2?discussions-1

## Comment 1
Author: Tant Grön

Jag börjar med See See Rider - LaVern Baker

## Comment 2
Author: Tant Grön

From A Jack To A King - Ned Miller

## Comment 3
Author: Tant Grön

Jan Önnerud - Kärlekens hus. Har fortfarande kvar den singeln någonstans.

## Comment 4
Author: Ford -57

#2  Baksidan på singeln här, lika bra den tycker jag, eller?? "Parade of broken hearts" me Ned Miller👍

## Comment 5
Author: Spectabile

Bob Luman - The Great Snowman

## Comment 6
Author: Carmarino

Hörde den här på [P4 Plus](https://sverigesradio.se/p4plus) nyss. Hade helt glömt bort den, så det var roligt att höra den igen.

Victoria Kahn - Tro't om ni vill

## Comment 7
Author: Ford -57

Länge sen d va nån aktivitet här. Så här kommer Bob Luman igen, Red Cadillac... Toppenlåt.

## Comment 8
Author: Carmarino

En av mina stora favoriter är Neil Diamond. Låten Sweet Caroline från 1969 är en av hans allra bästa i mitt tycke.

Elvis Presley gjorde den året efter, så den platsar egentligen inte i den här tråden, men här är en länk till den i alla fall.

https://www.youtube.com/watch?v=R0S3C087Vic

## Comment 9
Author: Carmarino

1961 kom den japanska låten Sukiyaki (Ue o Muite Arukou) med Kyu Sakamoto. Det var, vad jag vet, den enda internationella hiten han hade, men den är fortfarande populär trots att den är snart 60 år gammal.

Kyu Sakamoto omkom i historiens hittills värsta singelflygolycka, då [Japan Airlines Flight 123](https://sv.wikipedia.org/wiki/Japan_Airlines_Flight_123) havererade ner i en dal i Gunma prefektur.

https://sv.wikipedia.org/wiki/Kyu\_Sakamoto

## Comment 10
Author: Ford -57

Ingen aktivitet här, Nu e d dax igen, vi tar å kör en röjig instrumentalare från -61, Dardanella me Raiders.👍

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Ulf Elfving presenterar Anna-Lena Löfgren ( 1944-2010 ) på Svensktoppen 1967. Anna-Lena Löfgren led av polio. En sjukdom som gjorde att hon hade svårt att stå och därför hellre satt ner när hon sjöng. ..Från en fin generation svenska sångerskor som Barbro" Lill-Babs" Svensson (1938-2018), Siw Malmkvist, Towa Carson, Sylvia Vrethammar och Ann-Louise Hansson. Jag förknippar mest Anna-Lena Löfgren som artisten som uppträdde i rullstol på 90-talet. Och som kunde sjunga.

## Comment 12
Author: Ford -57

Ja Hon va bra Hon.

## Comment 13
Author: [Borttaget]

#11 #12 Känns som jag missat någon sångerska🙂 Dom var väldigt många. Och på den tiden så fanns det inget TV-program där man står i kön utanför auditionslokalen och skrålar och vrålar som nu. Utan det var att ha turen att  bli upptäckt om någon inom musikbranschen händelsevis skulle göra ett tillfälligt besök på en spelning just då.. Min mamma som är född i början av 40-talet och därmed i samma ålder som samtliga såg flera av dessa i folkparkerna på den tiden då det sommarnöjet gavs.

## Comment 14
Author: Carmarino

#13 Man behöver inte vara född på 40-talet för att ha upplevt uppträdandena i folkparkerna. Själv har jag sett flera artister där. Dock inte Anna-Lena Löfgren vad jag minns. 🙂

## Comment 15
Author: Tant Grön

Will You Still Love Me Tomorrow - The Shirelles

## Comment 16
Author: [Borttaget]

År 1968 gick det en TV-serie i fem delar som hette Nana, baserad på Emile Zolas roman med samma namn. Serien väckte mycket uppmärksamhet för att det förekom vågade scener som inte var så vanligt i TV-serier då, men även för att den var så välgjord.

Tyvärr har jag inte lyckats hitta själva vinjetten, men ledmotivet Nana spelades in året efter av trumpeteraren Arne Lamberth och blev en stor succé. Till historien hör att det skedde på ett litet skivbolag som hette Polar, som snart skulle låta höra talas om sig i större sammanhang...

## Comment 17
Author: [Borttaget]

[#16](#16) Apropå 1968 så släppte Lasse Berghagen "Gunga" det året, och jag har knappt hört den sedan dess, men jag minns att jag då gillade hans långsamma version av Supremes "Where did our love go". Vill minnas att det var Beppe Wolgers som gav "gungan en skjuts" genom att ha med den återkommande i några program,

(På andra sidan på singeln fanns "Lisa", även den gillade jag.)

## Comment 18
Author: [Borttaget]

#15 En långsammare men i mitt tycke bättre version är [Carole Kings](https://www.youtube.com/watch?v=GLA7sanwnN8).

#17 Supremes var bra!

## Comment 19
Author: [Borttaget]

#18 Ja, jag minns fortfarande när Diana Ross and the Supremes dök upp- det kändes verkligen som något nytt! 

[Öppet arkiv](https://www.oppetarkiv.se/video/2115419/diana-ross-and-the-supremes-underhaller-fran-berns) har en timslångkonsert med gruppen på Berns 1968. 

Och det finns ju fler [Motownartister](https://sv.wikipedia.org/wiki/Motown) att minnas från den tiden...

#17 Här är "Where did our love go" i original.

## Comment 20
Author: [Borttaget]

En låt rätt i årstiden - men reservation för vad "saffran" egentligen stod för...🤔

## Comment 21
Author: [Borttaget]

Vilka låtar som skrevs på sextiotalet - en så´n guldgruva!

## Comment 22
Author: [Borttaget]

#20 Donovan gillade jag också, t ex Catch the Wind. 😍

## Comment 23
Author: [Borttaget]

#21 Härlig låt! 🙂

Ja, vilka låtar som skrevs förr! Texterna till många av dem var ju ren poesi. Var finns poesin idag?

## Comment 24
Author: Carmarino

#22 Den norska versionen med Finn Kalvik är en av mina favoriter, men det tog ett tag innan jag fick reda på att det var en Bob Dylan-sång. 🙂

## Comment 25
Author: [Borttaget]

Colours är en annan gammal Donovanfavorit. Här assisteras han av ingen mindre än Pete Seeger.  
  
#24 Tror du menar Donovan som [den låtens skapare](https://en.wikipedia.org/wiki/Catch_the_Wind).

## Comment 26
Author: [Borttaget]

Arkivfynd (SVT): "_Shanes - fyra dygn med ett popband_", en film från 1965 av Erik M. Nilsson, inspelad med en för den tiden ny teknik, med bärbar kamera och synkat ljud.

https://www.oppetarkiv.se/video/1115328/shanes-fyra-dygn-med-ett-popband

## Comment 27
Author: Carmarino

#26 Kul. Shanes hörde inte till mina favoritband, men vissa låtar gillade jag tydligen. Har nämligen hela tre singlar med dem. 🙂

## Comment 28
Author: [Borttaget]

1969 spelade Serge Gainsbourg in "Je T'aime,...Moi Non Plus" tillsammans med Jane Birkin, fast låten skrev han faktiskt för Brigitte Bardot några år tidigare, men hon gav inte tillåtelse till att ge ut [inspelningen](https://www.youtube.com/watch?v=F2XA5gMPc8Y) förrän 1986.

Låten ansågs så vågad att den [inte fick spelas på Sveriges Radio](https://sv.wikipedia.org/wiki/Dödskallemärkning), och ändå kom den etta på Kvällstoppen åtta veckor på raken.  
  
Fast när Bernt Dahlbäck och Gå runt show gjorde [en svensk cover 1971](https://www.youtube.com/watch?v=xcWaBPeQsZg) kunde åtminstone inte jag höra låten ens i original utan att börja fnissa...

Videon med G&B är fem minuter lång, men minns jag inte fel fanns det även en längre version på över tio minuter.

## Comment 29
Author: Tant Grön

Stop The Music - The Lee Kings

## Comment 30
Author: Carmarino

#28 Den singeln har jag. Minns dock inte hur lång den är. Har noterat 1967 på den, men det var förmodligen för att låten skrevs då. En klasskompis hade köpt skivan, men hon fick inte behålla den för sina föräldrar, så hon frågade om jag ville köpa den. Mina föräldrar var nog inte så insatta i musiken som var populär då, för de sa att jag fick köpa den. 😃

Vi hade förstås ingen aning om vad den handlade om, för vi kunde inte franska någon av oss. Minns att vi - fnittrande och rodnande - frågade en lärarkandidat som kunde franska vad titeln betydde. Han svarade snällt att det betydde "Jag älskar dig,...Men det gör inte jag", men sa inget om vad låten handlade om i övrigt. Det fick vi inte reda på förrän långt senare. 🙂

## Comment 31
Author: [Borttaget]

#30 Stönen och suckarna kanske gav kanske en viss fingervisning om handlingen...😊😃

## Comment 32
Author: Carmarino

[#31](#31) Ja, fast då var vi för unga för att veta vad de kom sig av. ☺️😂

## Comment 33
Author: Ford -57

#26 #27 Här e en skön instrumentalare från -63 me Shanes, som stavade fel när dom namngav bandet, meningen va chains, men Shanes dög ju åxå😎

## Comment 34
Author: Carmarino

#33 Tänk om de hade hetat Chains istället. Undrar hur många som hade uttalat det rätt då på 60-talet. 😃

## Comment 35
Author: [Borttaget]

Apropå "chains": 1952 spelade Hank Williams in "Take these chains from my heart", men min favoritversion av låten gjorde Ray Charles 1962.

## Comment 36
Author: Tant Grön

Something's Gotten Hold of My Heart - Gene Pitney

## Comment 37
Author: Tant Grön

It Keeps Rainin' - Fats Domino

## Comment 38
Author: [Borttaget]

#33 En härlig låt. Dom där gamla klassiska Lucke Luke albumen har jag kvar i gömmorna.😊

## Comment 39
Author: Ford -57

#38 D e rätt, man ska inte kasta nånting, d gör inte jag heller, till förtret för hon som håller ordning😉

## Comment 40
Author: Tant Grön

Oj, ser nu att jag råkat lägga Gene Pitney #36 på fel årtal, den kom ju ut på 80-talet. Sajtvärden får gärna flytta den eller ta bort den. 😊

## Comment 41
Author: Carmarino

#40 Inte den versionen. Den kom 1967. 🙂

Saxat från Wikipedia:

"Originally recorded by David and Jonathan, and then Gene Pitney in 1967, the latter's version of the song reached No. 5 on the UK Singles Chart in December 1967.

It achieved its greatest success in 1988 when it was covered by Marc Almond. Originally recorded by Almond alone for his 1988 album The Stars We Are, the single version reunited it with its best known singer Gene Pitney; their version became a number one single in the UK for four weeks in January 1989."

## Comment 42
Author: Tant Grön

#41 Så var det ju. 👍

## Comment 43
Author: [Borttaget]

Mina damer och herrar, vi är nu uppe inlägg nummer 3 i Musiknostalgi 50/60-tal. För vissa är det svårt att kolla och ha koll på vad vi publicerat tidigare eftersom vi kört detta under flera år. Så publicera även om den kan ha varit med förut av det ni minns, känner för att publicera för för stunden och tycker är bra musik från 50- och 60-talet. Det händer även att det kommer in nya medlemmar i gemenskapen som hänger på det senaste inlägget. Men vi kan försöka att undvika repriser i ett och samma inlägg  🙂GIKmio/sajtvärd

## Comment 44
Author: Tant Grön

Somewhere in the Country - Gene Pitney

## Comment 45
Author: [Borttaget]

Sent sextiotal (september 1969) spelade The Band in  "The Night They Drow Old Dixie Down". Här i en mäktig liveversion.

## Comment 46
Author: Dioramabyggare

#45: är det Bob Dylans gamla kompband?

## Comment 47
Author: [Borttaget]

#46 Stämmer gott.

## Comment 48
Author: [Borttaget]

Artister från Nya Zeeland dräller det väl inte av på sajten, men John Rowles hade en stor hit i slutet på sextiotalet med If I only had time, en fransk låt ursprungligen ("Je n’Aurai Pas le Temps"). Rowles är född 1947, och hade får man väl säga en välutvecklad sångteknik sina unga år till trots. Här framför han låten live på dess "hemmaplan" 1969.

## Comment 49
Author: Ford -57

En skön låt me Bobby Fuller som blev mördad å indränkt i bensin, -67 kanske, fallet avskrevs som självmord. Ruskigt.

## Comment 50
Author: [Borttaget]

Hootenanny Singers-Vid Roines strand (1966) Strålande vackert 👍

## Comment 51
Author: [Borttaget]

#45Härlig låt!
#50 Fin sång!

## Comment 52
Author: [Borttaget]

Letade för ett tag sedan på nätet efter musik med fiske- eller sjölivsanknytning till vår marinsajt på iFokus och snubblade över 'Tag med ud og fisk' med Gitte Henning från 1962. 

När jag läste kommentarerna under videon insåg jag att den är högaktuell från senaste Jönssonliganfilmen, och sedan dess verkar den ha gått till topps på någon Spotifylista[.](https://www.dr.dk/musik/sverige-gaar-pludselig-amok-over-gammel-dansktop-klassiker-jeg-er-blevet-afhaengig-af-den) Så det kan slumpa sig!

## Comment 53
Author: Carmarino

#52: Vill minnas att den finns i en svensk version också, men jag minns inte vad den heter eller om det är Gitte Hænning som sjunger den också.

## Comment 54
Author: [Borttaget]

#53: Absolut finns den i en svensk version också, nämligen Fina fisken med Lil Malmkvist (1963). 
(Tack Google!)

## Comment 55
Author: Carmarino

#54: Ja just det. Siwans syster var det som sjöng den på svenska. Inte så konstigt att jag fick för mig att det var Siwan som gjorde den. 😊

## Comment 56
Author: [Borttaget]

En av deras första hitlåtar. 
Deep Purple-Hush (1968)

## Comment 57
Author: [Borttaget]

Manfred Mann är 60-talet och har spelat på Mariebergsskogen i Karlstad.. En gång för länge sedan.
Manfred Mann-Do wah diddy diddy (1964)

## Comment 58
Author: [Borttaget]

#56 och #57 Härliga gamla låtar! 😁

## Comment 59
Author: [Borttaget]

Manfred Mann-Mighty Quinn (1968) finns i flertal Coverversioner. Det är respekt att man gjort något bra 👍

## Comment 60
Author: [Borttaget]

*"Den amerikanske sångaren Lloyd Price har gått bort, 88 år gammal, skriver Los Angeles Times. Han ligger bakom några av de tidigaste rockhitsen, som ”Lawdy Miss Clawdy” från 1952, där också Fats Domino spelade piano. Andra hits är ”Personality” från 1959 och ”Stagger Lee” från 1958."*--[-](https://www.svt.se/kultur/artisten-lloyd-price-har-gatt-bort)

I tacksamt minne bevarad.

## Comment 61
Author: Carmarino

#60: Bra låtar allihop.

## Comment 62
Author: [Borttaget]

#61: Håller med. 👍

## Comment 63
Author: [Borttaget]

Tråden börjar bli långsam, så jag hoppas att det är okej att jag [påbörjar en fjärde?](https://nostalgi.ifokus.se/discussion/1502517/musiknostalgi-50-60-tal-4)

## Comment 64
Author: Carmarino

#63: Klart att det är okej att börja på en ny tråd. Stänger den här.
