# Nostalgi för alla malmöbor
Author: GikMio

Vi låter väl rikets tredje stad även få sitt. En stad jag personligen inte kan dela med mig minnen ifrån. Har aldrig besökt Malmö. Om man bortser alla tv-program och tv-serier med malmöaknytning man ju minns väl. Ett klipp från 1961..

## Comment 1
Author: Carmarino

Av någon anledning har jag aldrig trivts i Malmö. Har varit där en hel del gånger, mest i arbetet, men stannar inte längre än nödvändigt. Vet inte varför, för det finns säkert mycket trevligt där.

Jobbade där i tre månader och det var tröttande med resorna. Själva jobbet var kul, men fick gå hemifrån klockan sex på morgonen och kom i bästa fall hem strax innan sex på kvällen - om det inte var signalfel eller obehöriga på spåren. Då blev det ännu senare.

## Comment 2
Author: GikMio

Det stannade i Helsingborg när man skulle ta färjan över till Danmark så därför kom man inte mer söderut.

## Comment 3
Author: Caeli

Var i Malmö en del som barn då vi hade släkt som bodde där. Det var äventyr att komma till storstan och sova över. 

Minns Kockumskranen som reste sig över slätten och var det första man såg när man kom med tåget norrifrån. 

Och hur vi tog hissen upp till restaurangen längst upp i Kronprinsen för att se på utsikten.

[](https://malmo.se/Uppleva-och-gora/Arkitektur-och-kulturarv/Malmos-historia/Platser-och-byggnader/Byggnader-A-O/Kronprinsen.html)

## Comment 4
Author: GikMio

Jag minns N.P Möller-Fastighetsskötare på TV som barn.. Lite som Albert och Herbert fastän det var Malmö istället för Göteborg. Solstollarna är gammal Malmönostalgi från tv också 🙂 Så visst går det finna nostalgi ändå fastän man inte varit där.

## Comment 5
Author: GikMio

Bilder från när anrika Malmö Stadion invigdes till fotbolls-VM 1958. Kallas väl inte så numera.. Di blåes hemmaborg.

https://bilderisyd.se/produkt-tagg/1958/page/79/

## Comment 6
Author: Carmarino

#5: Den heter fortfarande Malmö Stadion men är inte längre Di blåes hemmaborg. De spelar numera på Eleda Stadion.

## Comment 7
Author: GikMio

#6 Jaså, det har du koll på. Första gången du bräcker mig i något inom sport 😁

## Comment 8
Author: Carmarino

#7: Har noll koll på Malmö, men det finns ju Google. 😄

## Comment 9
Author: Fornöga

Vi har inkorporerat Malmö i ny tråd om [Skånsk nostalgi.](https://nostalgi.ifokus.se/discussion/1588996/skansk-nostalgi)
