# Bingo!
Author: Fornöga

Ni minns väl när [bingon](https://www.hemtrevligt.se/kultur/svenska-oden-aventyr/bingo-spelet-som-blev-en-folkhemsfavorit/706962) fick sitt genombrott i landet på sextiotalet? Min mor var stammis hos den lokala idrottsföreningens bingokvällar, och ibland kom hon hem lyckligt viftande med en kvartskilo kaffe. 😊

I de större städerna tog ganska snart ljusskygga individer över verksamheten och drev det i olika föreningarnas namn, medan man ute på landet utvecklade drive in-spelandet, vilket fick/får människor att ibland pendla många mil  mellan olika spelarenor. 

Med tiden tillkom ju bevars TV-hybriden Bingolotto, där "Loket" blev en frontfigur, men det är en annan (färg)femma.

## Comment 1
Author: Fornöga

Det finns även bingovarianter för hemmaspel eller spelande på vårdavdelningar, de omnämns i sällskapsspelstrådarna.

https://nostalgi.ifokus.se/discussion/1478264/sallskapsspelsallskapslek

## Comment 2
Author: Fornöga

Fortfarande finns det entusiaster...[🤗](https://www.svt.se/nyheter/lokalt/jonkoping/irja-har-spelat-bingo-varje-sondag-i-60-ar)

## Comment 3
Author: Carmarino

Tyckte det var rätt kul att spela hemma, men har aldrig spelat i någon bingohall eller på bingolotto.

## Comment 4
Author: beem

Jag har aldrig varit på bingo. Det ansågs lite töntigt att spela bingo på lokal. Det var för tanter och arbetslösa. Så hemsk fördom.
Då det kom på TV var det plötsligt accepterat.

## Comment 5
Author: Fornöga

#3 ff Var och spelade någon enda gång när bingon var ny, mest för att det var idrottsföreningen jag var med i som arrangerade det, men det gav inte mersmak. 
[Den här varianten](https://sv.wikipedia.org/wiki/Kobingo) lockar dock ännu mindre...🙄

## Comment 6
Author: beem

#5: Idrottsföreningar har gjort mycket bra med bla bingo. 
Kobingo har jag bara läst om. Det låter ju som det kan dra ut på tiden länge 😃

## Comment 7
Author: Carmarino

#5: Den har jag inte heller spelat på. 😁
