Det svenska spelundret
Jag missade att publicera detta inlägg förra veckan då första programmet sändes..Men det lär finnas på SVT Play. 1982 förbjöds spelhallar i Sverige. Politikerna trodde det skulle locka barn och ungdomar bort från spelen. Men istället kom Commodore 64 med sina dataspel, rollspelet Drakar och Demoner, och Nintendo med sitt TV-spel. Ikväll sänds andra avsnittet på SVT1 klockan 21:00 för oss som minns.
Har sett hela på SVT play. Rekommenderar.
"I'm too old for this shit."
- Redigerat 2021-08-25 20:24 av Syntium
#1 Vem minns inte det första spelet då man spelade tennis på ett data/tv-spel då en boll spelades mellan två streck. Det var häftigt då.. Det var något som gjorde att man satt inne fastän det var sol ute. Katastrofal grafik , men då var det helfestligt. Även Nintendo var helt fantastiskt. Grafiken var helt underbar. Jag har mängder av spel än idag. En del håller fortfarande men många idag är så dåliga att man undviker dom 😁
Någon som besökt ett demoparty? Ett evenemang som oftast pågår under en helg där datafreaks samlades för att tävla i tex. vem som skapade bäst demo och grafik. Övergick väl senare i att tävla i dataspelande och deltagarna mättade sig med skräpmat och drack mycket kaffe för att hålla sig vakna.
#0 #2 Här är Owe, mannen som tog Nintendo till Sverige.
"Människan är motsägelsefull- vi söker oftast den lättaste vägen samtidigt som vi mår bäst när vi utmanar oss." (Emma Frans)