TV-spel du saknar?
Finns det dator- eller TV-spel från förr som du saknar?
Jag började använd datorer väldigt tidigt 90-tal och spelen som jag uppskattade då var spel som Alleycat, Digger, Tetris. Sedan kom bättre spel som Sierra Online-spelen som Larry, Police Quest, King Quest och bästa spelet under min barndom: The Secret of Monkey Island.
Mvh // Johan
Tetris minns man ju, liksom långt i fjärran de första enkla tennisspelen för TV. Annars har jag varit dålig på spel, såväl på TV som dator. På den sistnämnda har jag spelat något primitivt bilspel och lite skärmgolf, i övrigt har det mest blivit patienser i perioder.
I de här trådarna kanske det finns några som haft mer att komma med i ämnet:
https://nostalgi.ifokus.se/discussion/1444775/gamla-spel-datorer-konsoler-mm
https://nostalgi.ifokus.se/discussion/1453736/tetris
"Människan är motsägelsefull- vi söker oftast den lättaste vägen samtidigt som vi mår bäst när vi utmanar oss." (Emma Frans)
- Redigerat 2026-10-11 23:15 av Fornöga
Här kanske det ringer en och annan klocka för spelnostalgiker?
"Människan är motsägelsefull- vi söker oftast den lättaste vägen samtidigt som vi mår bäst när vi utmanar oss." (Emma Frans)
#0: Mina favoriter var Sierra-spelen, men spelade dem inte Online, utan installerade dem på datorn från diskett. Min absoluta favorit var King's Quest, sedan kom Leisure Suit Larry in the Land of the Lounge Lizards och sist Police Quest.
Tetris var den andra favoriten, och även den installerades lokalt på datorn. Har försökt hitta någon online-version som motsvarar den jag hade, men utan att lyckas. Hade även ett "3D"-Tetris, som såg ut ungefär som en brunn, med fyra väggar. Det var roligt, men svettigt att hinna förflytta sig mellan de olika väggarna.
Numera blir det mest patiens, men på mobilen har jag Woodoku, som påminner lite om Tetris.
¡ɹnʇɐuƃıs ɯos uǝp ɐɥ ɥɔo uǝʇxǝʇ ɹäɥ uǝp ɐɹǝıdoʞ ʇʇɐ ɹöɟ ɹɐlʞ åsʞɔo uɐʇn ʇɹɐɯs ɐɹɐq ǝʇuı np ɹä ɹäɥ ʇǝp ɐsä1 np uɐʞ
- Redigerat 2026-10-12 03:26 av Carmarino
#2: Hehe. Jag har spelat skrämmande många av spelen på den listan.
Mvh // Johan
Det spel som fanns till den första dator vi hade på 70-talet hette Stugan, inget tillnärmelsevis lika dagens spel eller de ni nämner ovan
Låt dagen idag bli din bästa hittills!
#5: Den var väl helt textbaserad vill jag minnas? Bara vit text på svart bakgrund och inget annat? Spelade det inte själv, men läste om det.
https://internetmuseum.se/utstallningar/onlinespel/thorvalds-stugrad/
¡ɹnʇɐuƃıs ɯos uǝp ɐɥ ɥɔo uǝʇxǝʇ ɹäɥ uǝp ɐɹǝıdoʞ ʇʇɐ ɹöɟ ɹɐlʞ åsʞɔo uɐʇn ʇɹɐɯs ɐɹɐq ǝʇuı np ɹä ɹäɥ ʇǝp ɐsä1 np uɐʞ